JAK SOBIE RADZIĆ W STRESUJĄCYCH SYTUACJACH

Chcąc nie chcąc w naszym życiu zdarzają się sytuacje w których dopada nas stres. Chyba nikt z nas nie lubi przesadnego stresu, tym bardziej, że reagujemy na ten stres różnie. Niektórzy z nas czerwienią się, innym trzęsą się dłonie, jeszcze inni mają problem z drżącym głosem. Jak możemy sobie radzić w stresujących dla nas sytuacjach?

family-838239_1920

Czasem stres kojarzy się nam tak silnie z negatywnymi emocjami, że zapominamy, że jest on nam w życiu potrzebny. Chodzi o to, aby jego poziom był optymalny: za dużo stresu to źle, ale za mało również niedobrze. Łagodny poziom stresu motywuje nas bowiem do działania i pobudza nasz umysł. Za duży jego poziom jest natomiast niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego warto zadbać o jego właściwą dawkę. Duży stres powoduje choroby, lęki, bezsenność… Nie dajmy się mu!

SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM:

MIEJSCE MARZEŃ

Moc naszej wyobraźni potrafi zdziałać cuda. Serio. Czasem zapominamy jak wielką mamy moc w sobie, a wyobraźnia ma jej ogrom. Stwórz w wyobraźni miejsce marzeń, niech będzie bezpieczne, możesz je mieć dokładnie takie jakie zechcesz. Ważne, żebyś czuł się w nim ciepło i bezpiecznie. W stresujących Cię chwilach odwiedzaj to magiczne miejsce.

ODWRÓĆ SWOJĄ UWAGĘ

Spróbuj odbiec myślami od stresującej Cię sytuacji. Przypomnij sobie za to sytuację z przeszłości w której czułeś się niesamowicie pewny siebie. Spróbuj od siebie z tamtej chwili tę pewność siebie „pożyczyć” i wróć do teraźniejszości, ale już z tą pewnością siebie.

SKUP SIĘ NA ODDECHU

To w jaki sposób oddychamy jest niesamowicie ważne. Zostało mi to uświadomione w Studium Aktorskim w którym się uczyłam, tam też zdałam sobie sprawę jak ważne jest właściwe oddychanie i praca z przeponą. W stresującej Cię sytuacji możesz wykorzystać pracę z oddechem. Spróbuj go spowolnić i nadać mu spokojny, głęboki rytm – w ten sposób automatycznie uspokoisz swoje emocje. Technika ta jest także rewelacyjnym sposobem na stres podczas wszelkiego rodzaju przemówień.

WYKORZYSTAJ MOC WIZUALIZACJI

Wizualizacja ma wielką siłę. W przypadku stresu techniki wizualizacyjne mogą Ci pomóc w psychicznym odcięciu się od danej sytuacji. Jak możesz zastosować tę technikę? To proste – w stresującej Cię sytuacji wyobraź sobie, że ktoś/coś zarzuca na Ciebie ochronny płaszcz / tarczę ochronną i broniącą się przed złymi wpływami z zewnątrz. Możesz wymyślić dla siebie to co będzie Ci sobie najłatwiej wyobrazić – ogromną bańkę w której się zamkniesz, czy cokolwiek innego. Ważne, żebyś poczuł, że ta metoda działa, a zadziała na pewno. Przekonasz się.

PÓJDŹ NA MASAŻ

Jeśli zaś jesteś narażony na długotrwały stres spróbuj umówić się na masaż relaksacyjny. Masaż relaksacyjny koi dotyk, rozluźnia, uspakaja ciało i duszę. Pozwala na oderwanie się od codziennych trosk. Zobacz oferty masaży na gruponie lub w innych miejscach, jeśli jesteś zestresowany pamiętaj – każda metoda jest dobra, byle pożegnać się ze stresem.

RUSZAJ SIĘ

Każdy z nas wie jak ważny jest ruch, a jednak w codziennej gonitwie zdarza się nam zapomnieć o jego istocie. Czy to spacer, czy taniec, czy każda inna jego forma – na stres stanowi świetną broń.

SPRÓBUJ METODY OŚMIESZENIA

Jeśli stresuje Cię konkretna osoba, czy sytuacja spróbuj poniższego sposobu:

  1. Wyobraź sobie stresującą Cię osobę w chwili, gdy np. na Ciebie krzyczy – przyjrzyj się jej dokładnie, odtwórz jego /jej charakterystyczne gesty, mimikę, głos, itd.;
  2. Następnie zmień głos tej osoby z naturalnego na mowę np. znanych postaci z bajek lub filmów, niech stanie się powolny/a albo romantyczny/a – baw się dźwiękami tak, żeby „ośmieszyć” daną postać;
  3. Kolejnym  krokiem jest charakteryzacja – w myślach ubierz tę osobę w zabawne ubrania (np. strój klauna z dużym czerwonym nosem i bujną peruką);
  4. Teraz zmień otoczenie i… ubranie na inne – niech Twoja wyobraźnia stara się stworzyć, jak najśmieszniejsze obrazy (np. szef, który próbuje na Ciebie krzyczeć, ubrany w pampersa ze smoczkiem w buzi)
  5. Kolejny krok to złamanie stanu emocjonalnego – policz np. ilość długopisów na biurku albo innych przedmiotów, które Cię otaczają;
  6. I na koniec przywołaj sytuację stresową – zauważ, jak wiele się zmieniło! Jeżeli poczujesz, że nadal choć odrobinę Cię stresuje, powtórz ćwiczenie jeszcze raz.

Ta metoda pozwala poradzić sobie ze stresem w bardzo łatwy sposób. Wielu ludzi z powodzeniem stosuje tę metodę.

MIŁOŚĆ I PRZYJAŹŃ

Mając obok siebie rodzinę i przyjaciół jesteśmy szczęśliwsi i spokojniejsi.  Troszcząc się o bliskie osoby z pewnością zapomnisz o własnych problemach. Jeśli wydaje Ci się, że nie masz obok siebie nikogo bliskiego postaraj się znaleźć wokół siebie potrzebującą duszę. Pomagając innym pomożesz również, a może przede wszystkim sobie.

MAGICZNA MOC MODLITWY

W modlitwie kryje się wielka siła. Wierzę, że modląc się możemy otrzymać łaski o które prosimy.
Ważne, aby modlitwa była szczera. „Proście, a będzie Wam dane” – wierzę w prawdę tych słów. Wierzę, że my sami mamy największy wpływ na to jak wygląda nasze życie. Wierzę także, że dzięki pracy nad sobą możemy przezwyciężyć nasze słabości i ograniczenia. Możemy wszystko, wystarczy w to uwierzyć i pracować, aby wiara stała się rzeczywistością. Wszystko czego potrzebujemy mamy w sobie.

 

Jedna uwaga do wpisu “JAK SOBIE RADZIĆ W STRESUJĄCYCH SYTUACJACH

Podziel się swoją opinią